A kutyák csípőizületi diszpláziája
A kutyák csípőizületi diszpláziája, vagy más néven örökletes csípőficama a nagytestű kutyák egyik leggyakoribb sántaságot ill. mozgászavart okozó betegsége (lásd. - a diszplázia formái, klinikailag diszpláziás kutya).
A betegség lényege hogy a csípőizületet alkotó combcsontfej nem illeszkedik megfelelően a medencecsont izületet alkotó vápájába, ami az izület részleges (esetleg teljes) ficamodásával jár. Az állandóan ficamodó izületben egy idő után porckopások jönnek létre a ki-be mozduló combcsontfej porca és a medence vápájának pereme között. Mindemellett steril izületi gyulladás, egy idő után porcdegeneráció, porcfelrakódások, degeneratív izületi elváltozások, összefoglalva: csípőizületi arthrózis jön létre. Már az izület részleges ficamodása ill. az ebből eredő gyulladás is mozgászavarral járhat, de az igazi fájdalmat és sántaságot a porckopások és az arthrózisok megjelenése okozhatja. A kutya fajtájától, érzékenységétől és a diszplázia mértékétől függően adott esetben jól tolerálhatja a betegséget és akár komolyabb tünetek nélkül is leélheti az életét (lásd. tenyésztői értelemben vett diszplázia, - a diszplázia formái). Érzékenyebb fajtáknál, különösen nagytestű kutyák esetén a betegség súlyos sántasághoz, mozgászavarhoz vezethet.
Kialakulását tekintve a betegség alapvetően genetikailag öröklődik, hajlamosítható tényezőként szerepelhet, a kutya gyors növekedése, táplálkozása, korai terhelése is.
A betegség tünetei már fél és egy éves kor körül kialakulhatnak, de a későbbi életkorban bármikor jelentkezhetnek. (lásd. - a diszplázia tünetei)
A csípődiszplázia kezelésében enyhébb esetben gyógyszeres kezelés (lásd. - a diszplázia gyógyszeres kezelése) előrehaladottabb esetben műtéti megoldások játszanak szerepet (lásd. - a diszplázia műtéti megoldásai).
Itt is fontos kiemelni, hogy csak a kilinikailag diszpláziás, sánta ill. mozgászavarral közlekedő kutyák esetében indokolt diszplázia műtétet végezni. (lásd. klinikailag diszpláziás kutya, - a diszplázia formái)
A csípődiszplázia megelőzésében fontos szerep jut a szűrővizsgálatoknak (lásd. - a diszplázia szűrés, ill. - a diszplázia megelőzési lehetőségei), amelynek során kiszűrik a tenyésztési szempontból aggályos szülőket, így csökkentve a diszpláziával genetikailag terhelt utódok születését. Másrészt az un. előszűréseken a növekedésben lévő kutyák csípőjét vizsgáljuk, hogy még időben segíthessünk a kedvezőtlen csípőalakulással rendelkező kutyák helyes terhelésében, táplálkozásában (lásd. - a diszplázia megelőzési lehetőségei).
Az ajánlott előszűrési időpont fél éves kor, a végleges szűrés pedig (szűrőállomástól függően) egy és két éves kor közötti ill. utáni (FDB) időpontban határozható meg.
(lásd. - a diszplázia szűrés).
A csípődiszpláziára hajlamos fajták jelentős részénél könyökizületi diszplázia is előfordulhat, amire már a szűrővizsgálatnál figyelemmel kell lennünk. |