Kutyák gombás bôrbetegségei
A betegség emberre és egyéb emlôsállatokra is veszélyes a kutyákon és macskákon kívül, így zoonózisnak minôsül. A gombás bôrbetegségek kb. 70%-át Microsporum canis gomba, ritkábban egyéb Microsporum és Trichophyton fajok, valamint a Malassezia pachydermatis okozza. A fertôzôdés beteg állattal való közvetlen érintkezéssel vagy a gombaspórákat átvivô ragályfogó tárgyakkal (pl. ruha, fekhely, kozmetikai eszközök, cipôtalp, stb.) jön létre. A bôrelváltozások kialakulását elôsegíti a bôr és a szervezet általános ellenálló képességének csökkenése.
A fertôzôdés és a betegség megjelenése között általában 8–10 nap telik el, de lehet a lappangási idô jóval hosszabb is. A betegség a hám elszarusodó rétegeiben játszódik le, fokozott hámlás, pikkelyezés, a szôrszálak letöredezése és kihullása látszik. Tipikus esetben különbözô nagyságú, általában kerek, erôsen korpázó, pikkelyezô vagy szôrtelen foltok láthatóak. A kezdeti elváltozások nem viszketnek. A foltok szélén a bôr erôsen kipirul, a foltokat vékony pörk fedi, ezekhez az elváltozásokhoz mérsékelt viszketés is társul. A másodlagos Staphylococcus baktériumok okozta fertôzések következtében gennyes bôrgyulladás is kialakulhat az elváltozások helyén. Súlyos esetben a karmok megbetegedése is megfigyelhetô, ilyenkor a karmok rendellenesen növekednek, szürkéssárgásan elszínezôdôek, felrostozódnak, és morzsalékonyak. A tipikus esetekben a betegséget megtekintéssel is lehet diagnosztizálni. A bôrkaparék- és szôrminta mikroszkópos vizsgálata és a gombatenyésztés biztos kórjelzést ad. A sikeres terápia alapja a kórokozó gomba izolálása és gyógyszerérzékenységének megállapítása. A kis kiterjedésû, jól körülhatárolt heveny elváltozások jól kezelhetôek helyileg alkalmazott gombaellenes (antimikotikus) szerekkel, pl. oldat, sampon, kenôcs. Állatorvosi készítmény az Imaverol oldat, amelynek 1:50 arányban hígított emulzióját alkalmazzuk 3–4 naponként. Legalább 4–5 alkalommal dörzsöljük be a bôrbe a szôr növekedésével a hígított oldatot. Hosszú szôrû kutyákat a kezelés elôtt ajánlatos megnyírni. A nagy bôrfelületeket érintô idült gombás bôrelváltozások kezelése esetén a helyi terápia mellett általános gyógykezelés is szükséges. Erre a célra tablettákat is igénybe vehetünk.
Újabban került forgalomba a Microsporum canis okozta fertôzés megelôzésére és gyógykezelésére a Biocan M vakcina. Az állatok 2–3 hetes idôközzel végzett kétszeri oltása 1 éves védelmet nyújt a kórokozók ellen. A tünetmentes, de a fertôzést hordozó egyedek is megszabadíthatók a kórokozóktól a vakcina segítségével.
Toklász
Nyáron, fôleg júliusban és augusztusban sok kutya szenved a toklásztól. A toklászok a hegyükkel képesek mindenbe belefúródni. Amibe pedig már befúródtak, abban képesek befelé haladni, vándorolni, viszont kifelé haladni vagy kiesni sohasem képesek. Leggyakrabban a hosszú, lógó fülû kutyák fülébe, de ritkábban az álló fülûek külsô hallójáratába kerülnek toklászok.
Ezenkívül még gyakran a finomabb bôrû szervekbe (pl. a lábujjak között, a hónaljtájékon, a herék körül, a péra körül, stb.) is kerülhet toklász, de a legszerencsétlenebb esetekben az orrlukakba, esetleg a szem kötôhártya-zsákjába, a fogínybe is befúródhat ez a képlet. Ha a fülbe kerül a toklász, friss esetekben hirtelen fájdalmat jeleznek a kutyák, fejüket féloldalt tartják. Késôbb a külsô hallójárat gyulladása alakul ki. A toklászt haladéktalanul el kell távolítani. A késôbbiekben szennyezôdésektôl és váladéktól speciális fülmosó folyadékkal tisztítsuk meg a fület. A tisztítás után a megfelelô fülcseppel kell kezelni az állatot. Nagyon fontos, hogy mielôbb menjünk állatorvoshoz ilyen tüneteket látva. A finomabb bôrû szervekbe került toklász néha nagy távolságokra képes eljutni a bor alatt, súlyos gyulladást okozva. A toklászt nagyon nehéz megtalálni, az elaltatott állatban pontosan preparálva kell megkeresni a sipolyjárat okozóját. A gyulladás miatt a terület igen vérzékennyé válik. Megelôzésként ajánlatos a lábujjak közötti szôrt egészen rövidre nyírni, hogy a toklász ne tudjon a hosszú szôrszálak között megtapadni és befurakodni a bôrbe. Hirtelen fellépô és szûnni nem akaró prüszkölés, esetleg egyoldali véres orrfolyás esetében gondolhatunk arra, hogy toklászt szippantott fel kutyánk, amelyet ritka, szerencsés esetben a garaton keresztül lenyelhet. Friss esetben fültükörrel rálelhetünk a toklászra. Szerencsétlen esetekben azonban a toklász olyan mélyen akad el az orrüregben, hogy nem lehet látni, eltávolítása kívülrôl nem lehetséges.
Így az orrüreget fel kell nyitni. Szintén hirtelen kezdôdô egyoldali kötôhártya-gyulladás, amelyet erôs hunyorítás, fájdalmasság, sokszor zárt szemrés kísér, mindenképpen a kötôhártyazsák átvizsgálását indokolja. Bódítás vagy helyi érzéstelenítés után a pislogóhártya emelésével átvizsgáljuk a kötôhártyazsákot, majd csipesszel kiemeljük a növényrészecskét.
|